Popularny portal aukcyjny Allegro zmienia się z myślą o ułatwieniach dla swoich użytkowników.

Zmiany będą dotyczyły głównie systemu oceniania wystawianych tam towarów. Z dotychczasowego systemu ,,pozytywów, neutralnych i negatywów" zostanie wyeliminowana środkowa ocena, dzięki czemu cała struktura powinna zyskać na przejrzystości w oczach kupujących. Drugą ważną modyfikacją jest to, że od 25 stycznia dany towar będą mogli oceniać tylko ci użytkownicy, którzy go kupili, a nie jak to było dotychczas, kiedy oceny mogły wystawiać obie strony transakcji. W przekonaniu zarządzających portalem, w sytuacji, kiedy 85 % handlu na Allegro to nowe produkty od profesjonalnych sprzedawców, takie rozwiązanie nie ma już sensu.

Zależy nam na tym, żeby kupujący oceni sprzedawcę tak jak to się dzieje w tradycyjnych sklepach stacjonarnych. Przecież handel realny  jak i wirtualny rządzą się tymi samymi prawami. Niby to proste, ale jednak ważne, bo dużo się zmienia w postrzeganiu przez rynek stron transakcji- powiedział Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Allegro. W dalszym ciągu jednak sprzedawca będzie mógł odpowiedzieć na krytyczny komentarz ze strony nabywcy. Allegro zapowiedziało również wprowadzenie takiego mechanizmu, który będzie chronił sprzedawcę przed ocenami, które są sprzeczne ze stanem faktycznym.

Zostanie również skrócony czas oceny danej transakcji. Będzie ona widoczna tylko przez 12 miesięcy. Dzięki temu potencjalni klienci będą mogli zobaczyć jak jest oceniany aktualny poziom usług danego sprzedawcy. A ocenę można będzie wystawić w ciągu 90. dni. Inna nowinka polega na tym, że dotychczas niewidoczne dla sprzedawców oceny cząstkowe teraz będą mogli oni zobaczyć i dzięki temu ustalić, który aspekt ich biznesu, np. zgodność przedmiotu z opisem czy kontakt ze sprzedającym należałoby poprawić.

Zdecydowaliśmy się na tak daleko idące zmiany, bo wierzymy, że dzięki nim Allegro będzie jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla 16 milionów Polaków, którzy każdego miesiąca odwiedzają nasz portal- tłumaczy Klimiuk. -Wierzymy, że te nowe zasady przyniosą korzyści zarówno kupującym jak i sprzedającym. Chcemy, żeby kupujący na pierwszy rzut oka wiedzieli, jaką jakość obsługi oferuje im sprzedający, jak szybko realizuje wysyłkę, czy rzetelnie opisuje oferty i czy jest uprzejmy. Nowy system komentarzy pozwoli ocenić, jaka jest jakość obsługi sprzedawcy w danej chwili, a nie jak była w minionych latach.  Wierzymy, że to nowe rozwiązanie jest lepsze, bo przecież jakość obsługi ciągle się zmienia. Pozwoli to także wyeliminować tych sprzedających, którzy dawniej uzyskiwali dobre oceny, a ostatnio obniżyli jakość- dodaje.