Od dziś można zarejestrować firmę nie opuszczając wygodnego fotela. Została, bowiem uruchomiona bezpłatna usługa CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) dla przedsiębiorców i osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Teraz mogą to zrobić dzwoniąc pod numer 801 055 088, gdzie pracownicy infolinii udzielą wszystkich potrzebnych informacji i pomogą przygotować wszystkie dokumenty.

CEIDG to nowa infolinia ministerstwa rozwoju przeznaczona dla przedsiębiorców. Można tam poradzić się, jak rozwiązać problemy związane z zakładaniem firmy, można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące działalności gospodarczej a także wspólnie z konsultantem wypełnić wniosek rejestracyjny. Kiedy już wypełnimy wniosek, dostaniemy sms-a z kodem, który wraz z dokumentem tożsamości trzeba będzie przedstawić w dowolnym urzędzie gminy? Tam urzędnik wydrukuje wniosek, który trzeba będzie tylko podpisać. I już staniemy się przedsiębiorcami.

Można też podpisać wniosek bezpośrednio przez serwis CEIDG bez potrzeby wizyty w urzędzie. W tym celu trzeba jednak posiadać profil zaufany bankowości internetowej albo podpis elektroniczny. Postanowiliśmy sprawdzić, jak działa nowa infolinia. Okazało się, że znakomicie. Konsultanci udzielają informacji po polsku i po angielsku. Na połączenie z konsultantem czekaliśmy dwie minuty a jego rada na prawdziwy, a niewymyślony problem była szybka, jasna i wyczerpująca.

Nowe usługi realizuje Centrum Pomocy Przedsiębiorcy biznes.gov.pl, które nadzoruje ministerstwo rozwoju. Utworzono je dlatego, żeby ułatwić przedsiębiorcom załatwianie spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Chodziło też o uproszczenie tych formalności do niezbędnego minimum. To spore udogodnienie, bo telefonicznie można nie tylko zarejestrować firmę, ale też zmienić dane we wniosku, zawiesić czy nawet zlikwidować działalność. Przedsiębiorcy będą też otrzymywali informacje zwrotne, bo my też będziemy się z nimi kontaktowali, na przykład żeby przypomnieć o zbliżających się ważnych zdarzeniach- powiedział Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju.

Usługa, która umożliwia załatwienie formalności związanych z założeniem firmy przez telefon jest pionierskim rozwiązaniem w skali całej administracji publicznej. Ministerstwo rozwoju zapowiada, że jest to kolejny krok w kierunku nowoczesnej e-administracji. W planach jest cały pakiet podobnych rozwiązań.