Żyjemy w czasach, gdzie oszuści próbują na każdy możliwy sposób zarobić naszym kosztem. Na popularnym serwisie społecznościowym jakim jest Facebook aż roi się od przeróżnego typu wirusów. Najczęściej spotykanymi wirusami są same udostępniające lub dodające się posty.

Jakim cudem taki wirus trafia na Wasze konto?

Wyjaśnienie jest proste i logiczne! Facebookowy wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, a natknąć możemy się na niego z czystej ciekawości klikając w przeróżne posty typu "Bon 1000 zł do popularnego sklepu za darmochę! Wszystko co musicie zrobić to tylko kliknąć w ten link i potwierdzić swoje konto za pomocą fb!". Tak to właśnie poprzez klikanie w takie linki oraz potwierdzanie rejestracji na przeróżnych stronach internetowych za pomocą konta z facebooka narażamy się na wirusa, który już po paru godzinach zacznie udostępniać posty właśnie takiej lub podobnej treści nabierając tym samym kolejne osoby.

Jak na tym zarabiają oszuści?

Jeśli klikniemy w taki zawirusowany odnośnik na facebooku najczęściej jest to link typu (refflink), na którym internetowi bandyci za każde wejście zarabiają parę groszy, ale jeśli już mają większe grono "przejętych" kont to taka informacja o darmowych bonach, poważnym wypadku lub czymś niezwykłym na facebooku rozprzestrzenia się bardzo szybko, a im więcej udostępnień podobnej treści tym bardziej prawdopodobne nam się wydaje, że post jest realny.

Przykłady niebezpiecznych postów:


Takie wirusy krążą również w prywatnych wiadomościach i może nam się wydawać, że pisze do Nas nasz znajomy, lecz on nie jest nawet świadomy o tym, ponieważ wiadomości te są wysyłane automatycznie.Wysłanie SMS, o który prosi nasz znajomy nie jest darmowy. Koszt wysyłki wiadomości o treści "ag.kon" na numer 92550 to 30,75 zł brutto, a odesłanie rozmówcy kodu z SMS`a spowoduje, że na nasz numer telefonu zostanie uruchomiona płatna usługa premium (czyli regularne dodatkowe opłaty, np. co kilka dni lub tydzień).


Jak pozbyć się wirusa ze swojego konta na Facebooku?

Jeśli chcemy usunąć całkowicie wirusa i jego efekty z naszego konta należy zalogować się przede wszystkim na swoim koncie i przejść na początek do zakładki "Ustawienia".Kiedy już jesteśmy w ustawieniach konta na Facebooku przejdźmy do kolejnej zakładki jaką jest "Aplikacje".Będąc w zakładce aplikacje mamy zarazem dostęp do wszystkich aplikacji zweryfikowanych z naszym kontem na facebooku. Teraz pozostaje nam już tylko znalezienie aplikacji, który w ogóle nie rozpoznajemy i ich usunięcie. Aby uaktywnić opcję "usuń" należy najechać kursorem na wybraną przez Nas aplikację i kliknąć na "x", a następnie "usuń".

Po kliknięciu "usuń" ukaże nam się niżej przedstawione okienko, gdzie już ostatni raz potwierdzamy usunięcie aplikacji.Gotowe! Właśnie pozbyłeś/aś się wirusa ze swojego konta na facebooku!

Nie jest znany dokładny sposób infekowania kont, ale prawdopodobnie osoby posiadające wirusy kliknęły w jakiś link typu "Darmowe bony, doładowania" i aby otrzymać ten kupon zapewne było wymagane "zalogowanie się za pomocą facebooka" i tym samym stały się ofiarami potencjalnych, internetowych oszustów.