Otwierasz rano oczy i biegniesz do kuchni na śniadanie, czy z niego całkiem rezygnujesz? Czy dbasz o to, żeby to był zdrowy posiłek, czy jesz to, co ci wpadnie w ręce? Co pijesz przy śniadaniu? Wolisz stawiającą na nogi kawę, czy raczej herbatę, a może mleko, kakao? Zainteresował się tym Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. Oto wyniki przeprowadzonego przez jego ankieterów sondażu.

Okazuje się, że zdecydowana większość spośród nas (81%) jest przekonana, że spożywa zdrowe śniadania. Tylko co dziewiąty ankietowany przyznał, że jego poranny posiłek raczej nie służy zdrowiu. Na co dzień prawie połowa z nas (48%) zjada pierwszy posiłek w godzinach 6:00- 8:00 rano, a co trzeci badany (34%) robi to w godzinach 8:00- 10:00. Co dziesiąty badany przyznał, że pierwszy posiłek spożywa dopiero po godzinie 10:00, a co dwunasty (8%) przed 6:00 rano.
Natomiast w weekendy do śniadania zasiadamy trochę później. 60 % badanych twierdzi, że w takie dni zjada je między godz. 8:00 a 10:00. W czasie weekendu 20% respondentów, czyli dwukrotnie więcej niż w dni robocze zasiada do śniadania po godzinie 10:00. A 20% respondentów zadeklarowało, że w dni wolne od pracy zjada śniadanie przed godz. 8:00 rano.

Lubimy wypić kawę na śniadanie. Taki zwyczaj zadeklarował co trzeci badany (34%). Za to bardzo rzadko pijemy przy śniadaniu mleko albo kakao. Najczęściej przygotowujemy kanapki z wędliną albo z serem. Co czwarty z nas raczy się na śniadanie płatkami śniadaniowymi lub musli. Interesujące jest to, że mężczyźni częściej aniżeli kobiety jedzą na śniadanie sery. Tak robi 39% mężczyzn, natomiast wśród kobiet ten odsetek wynosi 31%.  Konserwami mięsnymi bądź rybnymi raczy się odpowiednio 5% panów 1% pań, natomiast rybami 3% mężczyzn 1% kobiet. Za to kobiety  (30% ) częściej niż mężczyźni (17%) jedzą płatki śniadaniowe albo musli. Różnego rodzaju produkty nabiałowe, jak jogurty, kefiry zjada 23% pań oraz 13% panów, a owoce 9% kobiet i 5% mężczyzn. 

Przeszło połowa respondentów, 54%, na przygotowanie śniadania poświęca 5- 10 minut. Mniej czasu potrzebuje 22% respondentów. Co piąty badany (19%) potrzebuje na to 10- 20 minut, dla 3% respondentów przygotowanie śniadania zajmuje ponad 20 minut. Zdecydowana większość badanych (82%) je śniadanie w domu, zanim przystąpi do codziennych zajęć. W pracy albo szkole śniadanie spożywa 15% spośród badanych. Częściej tak postępują mężczyźni, (17 %). Tak samo postępuje 13% kobiet.

Zdecydowana większość badanych (81%) jest przekonana, że ich śniadania są zdrowe, a za bardzo zdrowe uważa je 17% respondentów. Tylko co dziesiąta osoba przyznała, że je raczej niezdrowe śniadania, a 1% bardzo niezdrowe. Z naszego badania wynika, że Polacy w kwestii śniadań preferują szybkie i tradycyjne rozwiązania. Kanapka z serem lub wędliną, od czasu do czasu coś z warzyw to nasz ulubiony zestaw śniadaniowy. Młodzi ludzie wolą płatki śniadaniowe i jedzą je dwa razy częściej niż starsi. Osoby młode znacznie częściej w porównaniu z najstarszą grupą wiekową do śniadania piją wodę. Ciekawy jest też wniosek dotyczy kawy- jest ona znacznie rzadziej wybierana niż herbata, a wydawałoby się, że jest odwrotnie- komentuje wyniki badania dr Paweł Jurowczyk, Senior Project Manager z ARC Rynek i Opinia.