Ministerstwo cyfryzacji wraz z niemal wszystkimi operatorami telefonii komórkowej udostępni narzędzie o nazwie Mobile Connect, dzięki któremu można będzie załatwić wiele spraw urzędowych przy pomocy telefonu komórkowego. Identyfikować będziemy się indywidualnym kodem PIN, a usługa będzie bezpłatna i nie będzie wymagała połączenia z internetem.

Dzięki temu narzędziu będziemy mieli dostęp do mobilnej wersji dokumentów, nad którą pracuje resort. Dzięki temu wiele naszych dokumentów, np. dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy polisę OC będziemy mieli przez komórkę, ale nie w komórce. Ministerstwo cyfryzacji zapewnia, że do obsługi tych nowych narzędzi nie będą potrzebne komórki najnowszej generacji. Każdym telefonem, który ma aktywną kartę sim będzie można korzystać z cyfrowego dowodu osobistego albo z prawa jazdy. Mobile Connect umożliwi także na dostęp do Profilu Zaufanego - "eGO", a także uwierzytelnienie i autoryzację obywateli w systemach administracji publicznej przy pomocy telefonu. Logowanie do systemu będzie się odbywało za pomocą bezpiecznego indywidualnego hasła (PIN).

Żeby tę usługę można było wprowadzić na rynek, trzeba jeszcze dokonać pewnych zmian w przepisach. Prace legislacyjne już trwają. W Prawie telekomunikacyjnym potrzebne będą bowiem zapisy umożliwiające cyfrowe zawieranie umów. Te rozwiązania, zdaniem resortu będą całkowicie bezpieczne. Zostały opracowane na wzór tych, które funkcjonują już w innych krajach, np. w Austrii. Mobilna wersja dokumentów opiera się o tzw. model serwerowy. Oznacza to, że dane nie są fizycznie przenoszone na urządzenie użytkownika. Dzięki temu, jeśli np. zgubimy komórkę, to nie utracimy jednocześnie ani naszej tożsamości ani naszych danych.

Te rozwiązania nie będą oczywiście obligatoryjne. Mają być tylko wygodną alternatywą, równolegle z tradycyjnymi dokumentami, zarówno papierowymi, jak i plastikowymi, a także z tradycyjną obsługą klientów w urzędzie. Resort cyfryzacji planuje, że będą one dostępne już w połowie przyszłego roku. Pilotaż rozpocznie się w maju 2017 r., a Mobil Connect będzie w pełni aktywny do końca przyszłego roku.

Porozumienie w tej sprawie z resortem Cyfryzacji już w listopadzie podpisali przedstawiciele operatorów telefonii komórkowej: Orange Polska S.A, Polkomtel Sp. z o.o., T-Mobile Polska S.A., P4 Sp. z o.o. oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.