Ryby mogą skuteczne powstrzymanie oznaki starzenia się człowieka. Dzieje się tak dzięki kolagenowi, którego jedynym skutecznym źródłem dla naszego organizmu są właśnie ryby. Zbawienny wpływ kolagenu na wygląd jest powszechnie znany. Ale to tylko jedna z wielu zalet tego białka.

Kolagen jest budulcem m. in. skóry, kości, chrząstek, organów wewnętrznych i naczyń krwionośnych. Jego włókna znajdują się w każdej części naszego organizmu i jest łącznikiem między komórkami naszego organizmu. Wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale też na odporność, witalność i dobre samopoczucie. Jednak z upływem czasu ubywa go w naszym organizmie, a wraz z tym występują oznaki starzenia. Najbardziej widoczne są one na skórze, na której pojawiają się zmarszczki, ale dotyczą również wszystkich naszych organów i części ciała, które stopniowo tracą młodzieńczą witalność.

Nasz organizm jest w stanie skutecznie odbudowywać rozpadające się w wyniku naturalnych procesów cząstki kolagenu zastępując je nowymi. Dokąd jesteśmy młodzi jego ilość wciąż utrzymuje się na tym samym poziomie, dzięki czemu jesteśmy pełni sił i wigoru, a nasza cera wygląda świeżo. Sytuacja radykalnie się zmienia po 25. roku życia. Wtedy nasze ciało nie nadąża już z produkcją tego białka, co sprawia, że kolagenu jest w nim coraz mniej. Rozpad włókien białkowych postępuje szybciej, niż proces produkcji nowych. Rozpoczynają się procesy starzenia i stopniowego pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Jedynym skutecznym sposobem na spowolnienie tego procesu jest wzbogacenie naszej diety przez wprowadzenie do niej produktów bogatych w kolagen. Najlepiej, jeśli jest to kolagen rybi, gdyż tylko on wykazuje najwyższą, bo aż 80 procentową zgodność z ludzkim DNA, a zatem jest najszybciej i najbardziej skutecznie przyswajany przez nasz organizm. Z wieloletnich badań wynika, że kolagen bardzo skutecznie oddziaływuje na naszą skórę przez zwiększenie jej nawilżenia. Poprawia też stan włosów i paznokci. Dzięki temu wyglądamy po prostu młodziej i bardziej atrakcyjnie - mówi Radosław Majewski, dietetyk z Centrum Dietetyki Stosowanej w Białymstoku.

Młody wygląd niewątpliwie jest ważny, ale to nie wszystko, w czym może nam pomóc kolagen. Dużo ważniejsze jest nasze zdrowie. Tu również z pomocą przychodzi nam kolagen rybi, który jak pokazuje praktyka przyspiesza regenerację ścięgien i stawów i właśnie dlatego jest zalecany przez ortopedów i fizjoterapeutów dla osób, które czynnie uprawiają sport. -  to białko przynosi też ulgę osobom, które cierpią na choroby zwyrodnieniowe kości i stawów oraz osteoporozę, pozwalając na zmniejszenie odczuwanego przez nich bólu- dodaje ekspert z Centrum Dietetyki Stosowanej.

Rybi kolagen jest też polecany osobom, które zmagają się z anoreksją i anemią oraz dla wegetarian. A na dodatek, jak pokazały inne badania, wprowadzenie ryb do naszej diety może przeciwdziałać nadciśnieniu tętniczemu. Bardzo ważny jest sposób uzupełniania kolagenu. Eksperci uważają, że ten składnik nie jest wchłaniany przez skórę, więc stosowanie go w kosmetykach jest nieskuteczne. Jedynym sposobem dostarczania go do organizmu jest jego spożywanie. Oczywiście, najlepiej w postaci naturalnej, czyli jedząc ryby. Ale istnieją też suplementy diety, które go zawierają. Kiedy jednak decydujemy się na zakup takiego preparatu, trzeba zwrócić uwagę na ilość kolagenu zawartego w jednej porcji. Specjaliści uważają, że optymalna dzienna dawka tego białka wynosi dokładnie 6600 mg.

Ważna jest konsystencja suplementu. Powinno się wybierać produkty w postaci sproszkowanego, czystego, niezmodyfikowanego kolagenu rybiego, pozbawionego chemicznych dodatków, czyli tzw. słynnych już „ulepszaczy”, które poprawiają smak i zapach produktu. Samo przyjmowanie kolagenu, nawet w zalecanej dziennej dawce, też może nie być skuteczne jeśli nie dojdzie do jego syntezy w organizmie. Wytworzenie nowego włókna kolagenowego jest możliwe tylko pod wpływem oddziaływania kwasu askorbinowego, którego źródłem jest witamina C. Nasz organizm sam jej nie wytwarza ani tym bardziej nie magazynuje, dlatego musimy mu zapewnić stałe jej źródło. I właśnie dlatego tak bardzo ważne jest połączenie suplementacji kolagenu z witaminą C. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na rybną dietę, ten problem nam częściowo odpadnie, bo mięso ryb jest bogate we wszelkie witaminy, w tym również w witaminę C.