24 lata temu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 15 maja Międzynarodowym Dniem Rodzin.

W naszym kraju inicjatorem obchodów tego święta jest fundacja Humanites, która od sześciu lat organizuje z tej okazji akcję społeczną „Dwie godziny dla rodziny”. Celem akcji jest promowanie tezy, że integracja życia zawodowego i prywatnego wpływa pozytywnie na zaangażowanie pracowników, a co za tym idzie, zwiększenie przychodów firmy. W związku z tym zachęca pracodawców aby w ten jeden dzień w roku pozwolili pracownikom wyjść z pracy dwie godziny wcześniej, by Ci mogli poświęcić ten czas swoim rodzinom. 

Jak wykazały badania przeprowadzone wśród menedżerów w parudziesięciu krajach świata to właśnie rodzina jest dla nich najważniejszą wartością i jednocześnie z powodu braku czasu najbardziej zagrożoną.

W tym roku ponad 100 firm w Polsce zgłosiło chęć wzięcia udziału w akcji „Dwie godziny dla rodziny” i w najbliższy poniedziałek pracownicy tych firm będą mogli dwie godziny wcześniej wyjść do domu, by poświęcić czas najbliższym. Przez 5 ostatnich lat skorzystało z tego czasu setki tysięcy pracowników.