Film dokumentalny autorstwa Tomasza i Marka Sekielskich, dotyczący wrażliwego tematu, jakim jest pedofilia w Kościele „Tylko nie mów nikomu” w ciągu 5,5 godzin wyświetlony został ponad 1 mln razy. Do poniedziałkowego wieczoru miał już ponad 11 mln wyświetleń. Przypominamy – film udostępniony został na YouTubie, a autorzy już zapowiadają jego szybką kontynuację.

„Tylko nie mów nikomu” – kontrowersyjny temat

Bracia Sekielscy zapowiadają, że licencję do produkcji, mogą udostępnić bezpłatnie ogólnopolskim telewizjom. W skrócie - film dotyka powszechnego problemu, jakim jest molestowanie przez duchownych i ukazuje przewinienia sprawców, którzy byli nagrywani ukrytymi kamerami. W niektórych przypadkach posądzeni nie wypierają się winy i mówią wprost, że molestowani sami tego chcieli. Dokument opowiada o takich osobach, jak były kustosz sanktuarium w Licheniu Eugeniusz M. oraz o Franciszku Cybuli, który pełnił funkcję spowiednika Lecha Wałęsy. Do informacji publicznej została przekazana też wiadomość o wniosku księdza Dariusza Olejniczaka, który skierował do papieża Franciszka prośbę, o przeniesienie do stanu świeckiego. Film opowiada również o znanych prześladowanych seksualnie postaciach, takich jak prawnik Andrzej Nowak, który po latach pomaga ofiarom molestowania.

Reakcja księży na wywołujący sensację film

Tuż po premierze filmu grono duchownych szybko wydało oświadczenia, w tym między innymi prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Ich odpowiedzi dotyczyły oficjalnych przeprosin za winne grono duchownych.

Arcybiskup Gądecki powiedział, że ze smutkiem i żalem obejrzał film i wyraził wdzięczność braciom Sekielskim, iż przedstawili problem i oddali w ten sposób hołd ofiarom. Arcybiskup również miał okazję porozmawiać z pokrzywdzonymi i jego zdaniem, dokument dokładnie odzwierciedla uczucia molestowanych i wyrządzoną im krzywdę.

- Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego. Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu -wypowiedział się na temat filmu prymas Polak.

Z oficjalnych źródeł wynika, że nawet film „Kler”, nie osiągnął takiego sukcesu w tak krótkim czasie.

- Czytałem taki żart, że „Kler” Smarzowskiego potrzebował miesiąca, aby osiągnąć poziom 5 mln, a my nie potrzebowaliśmy nawet dwóch dni - zażartował Tomasz Sekielski podczas „Sekielski Sunday Night Live”.

Już wkrótce kolejna część dokumentu. Czy będzie można go obejrzeć za darmo?

Bracia Sekielscy  chcą stworzyć kontynuacje dokumentu z pieniędzy, które uda im się zebrać podczas zbiórki. „Tylko nie mów nikomu” wsparło w sumie 2,5 tys. patronów, wpłacając pieniądze za pośrednictwem platformy Patronite

- Nie będziemy uruchamiać kolejnej zbiórki na Patronite. W napisach końcowych w filmie podaliśmy numer konta, na który internauci mogą wpłacać pieniądze. Na Patronite nadal będziemy zbierać fundusze na kolejny film o SKOK-ach - powiedział jeden z braci Sekielskich.

Marek Sekielski poinformował również, iż bardzo poważnie myślą o rozmowach z Netflixem, ponieważ chcieliby, aby dokument został udostępniony nawet za darmo.
We wtorek Rada Press Club Polska podała do informacji ogólnej, że przyznała Markowi i Tomaszowi Sekielskim nagrodę specjalną za realizację dokumentu „Tylko nie mów nikomu”. Wyróżnienie ma zostać wręczone podczas gali już najbliższą środę, na której zostaną też przyznane coroczne nagrody Press Club Polska.

 

Reakcja rządu. Jarosław Kaczyński komentuje problem pedofili  

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdecydował, że powoła specjalne grono prokuratorów, którzy dokładnie przyjrzą się i przeanalizują wydarzenia poruszone w „Tylko nie mów nikomu”.

Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej PiS w Szczecinie podkreślił, że kary za pedofilie powinny by surowe i bezwzględne.

- Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko - 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym - zapowiedział Kaczyński. - I ostrzegam - niech nikt nie mówi tu o efebofiliach, czy tym podobnych usprawiedliwieniach - to znaczy, że jeśli taka ofiara jest trochę starsza, to już w porządku. Nie, proszę państwa, nie w porządku – powiedział szef PiS. Kary powinny dotyczyć każdego i nie mówił w tym przypadku tylko o księżach.

Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy zakładający np. wprowadzenie wobec winnych dożywotniego zakazu pracy z dziećmi i zniesienie przedawnienia się przestępstw pedofilii.

Problem pedofilii stał się jednym z gorących tematów w Polsce. Bracia Sekielscy podkreślają, że nie poddadzą się i przedstawią jeszcze więcej okropnych spraw związanych z molestowaniem i gwałtami na dzieciach.