Uchwalona przez Sejm ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów informuje, że w 2019 roku, otrzymają oni dodatkowe 888,25 zł netto. Świadczenie „Emerytura+” obejmie aż 9,8 miliona osób. 23 kwietnia 2019 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, a „trzynastka” będzie wypłacana już w maju.

Jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów

Emeryci i renciści mają w maju otrzymać jednorazowo 1100 złotych brutto, czyli 888 złotych netto. 23 lutego 2019 roku odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, na której, dla każdego emeryta i rencisty zapowiedziano dodatkową „13-tkę”. Dodatkowa emerytura i renta to jeden z elementów piątki Kaczyńskiego, w skład której wchodzą:

  • program 500+,

  • likwidacja podatku PIT dla młodych pracowników - do ukończenia 26 roku życia,

  • 13 emerytura - pomoc w formie „trzynastki”, czyli 1100 zł brutto dla każdego emeryta i rencisty,

  • rozwój PKS i rozbudowa sieci połączeń autobusowych w całej Polsce,

  • obniżenie kosztów pracy.


- Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji, oni przekazali nam całą wiedzę, to jest też miłość, którą nas obdarowali - powiedział w trakcie oficjalnego ogłoszenia programu „Emerytura+”, premier Mateusz Morawiecki.

„Trzynastka” – wypłata bez procedur

Podczas głosowania, za jednorazowym świadczeniem pieniężnym dla emerytów i rencistów, było 396 głosów za, 3 przeciw, a 19 osób wstrzymało się od udzielania swojej opinii.

Jednorazowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury - zwane jarkowym - ma być dużym ułatwieniem dla emerytów i rencistów. Dotyczy 9,8 mln osób, a jego koszt wynosi około 10,8 mld zł. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Pracy, który ukierunkowany jest na walkę z bezrobociem.

Pieniądze będą wypłacane bezpośrednio z urzędu, więc nie będzie konieczności składania wniosków. Otrzymają je wszyscy emeryci i renciści, niezależnie od wysokości otrzymywanych świadczeń.

Kiedy będą wypłacane dodatkowe emerytury?

Jednorazowe świadczenie może trafić do niektórych osób z końcem kwietnia, do innych na początku czerwca, a nawet w lipcu. Wszystko zależne jest od tego, w jakim czasie renciści i emeryci pobierają miesięczne świadczenia finansowe.

- 1 maja jest święto, dlatego część osób może otrzymać to dodatkowe świadczenie w ostatnich dniach kwietnia – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. – Z kolei zasiłki i świadczenia przedemerytalne zostaną przekazane na początku czerwca, ponieważ wtedy są wypłacane; jeśli zaś wypłacane są co kwartał, to na początku lipca.

Jedno z uzasadnień, dla których rząd zdecydował się na dodatkową emeryturę, brzmi: „Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego, obok pomocy dla emerytów i rencistów, ma być w szczególności zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie...”. Czy społeczeństwo będzie zadowolone z jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, okaże się z czasem.