Tym razem w realizację swojego planu rząd nie chce angażować urzędów skarbowych czy firm energetycznych, ale telewizje kablowe i platformy cyfrowe.


O sprawie informuje Gazeta Pomorska. Dostawcy płatnej telewizji mają ujawnić dane swoich klientów, aby rząd mógł sprawdzić, kto nie płaci abonamentu. 

Jak poinformował w Toruniu Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, projekt powinien w marcu wyjść z fazy konsultacji rządowych, a najpóźniej w czerwcu zostać uchwalony. Następnie to oświadczenie będą miały obowiązek przekazać Poczcie Polskiej. 

Pomysł skrytykował m.in. mec. Krzysztof Kajda, dyrektor Departamentu Prawnego Konfederacji Lewiatan - To nowy, fatalny pomysł na poprawę ściągalności abonamentu. Rządowa propozycja umożliwia jednemu przedsiębiorstwu korzystanie z baz danych innych prywatnych przedsiębiorców, choć stanowią one tajemnicę i są gromadzone w zupełnie innych celach oraz w oparciu o inne przepisy. 

Na NIE jest również Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej - który w liście do przewodniczącego Rady Mediów Narodowych poinformował, że operatorzy telewizji kablowej nie mają obowiązku przekazywania baz danych swoich abonentów, a tym bardziej nie będą przypominać swoim klientom o obowiązku płacenia abonamentu rtv. 

Ile wynoszę opłaty za abonament w roku 2017?

Abonament RTV 2017 - cena: 

Za korzystanie z radia płacimy: 

za jeden miesiąc - 7 zł, 
za dwa miesiące - 13,60 zł, 
za trzy miesiące - 20,15 zł, 
za sześć miesięcy- 39,90 zł, 
za rok - 75,60 zł. 

Za korzystanie z radia i telewizji: 

za jeden miesiąc - 22,70 zł, 
za dwa miesiące - 44,05 zł, 
za trzy miesiące - 65,35 zł, 
za sześć miesięcy - 129,40 zł, 
za rok - 245,15 zł.