We wtorek 21 lutego odbyła się już IV edycja Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Artyści zaprezentowali się na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury. W trakcie Festiwalu najważniejszy był śpiew, język francuski i dobra zabawa.

IV Pszczyński Festiwal Piosenki Frankofońskiej został zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum nr 1 oraz III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie, Urząd Miejski przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Języków i Kultur. Patronat nad imprezą objęli Ambasada Belgii – Przedstawicielstwo Walonii – Brukseli w Polsce oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Jak co roku, Alina Jaworska i Elżbieta Matula, nauczycielki języka francuskiego postarały się, aby celem Festiwalu, oprócz dobrej zabawy, było poznanie współczesnych piosenek w języku francuskim. Do udziału zgłosiło się 17 wokalistów, duetów i zespołów, 31 uczniów Klas Frankofońskich województwa śląskiego. W  imprezie uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Pszczyny, Gliwic, Mysłowic, Skoczowa,  Kryr, Pawłowic i Bestwinki.

Organizatorzy IV Pszczyńskigo Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej zaprosili burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola, Barbarę Sopot-Zembok - zastępcę burmistrza Pszczyny, Krystiana Szostaka – wicestarostę pszczyńskiego, Andrzeja Mroza – starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Katowicach, Sławomira Kowalskiego – naczelnika Wydziału Oświaty, Mariana Grygiera – dyrektora Pszczyńskiego Zarządu Oświaty, Marcina Bienioszka – dyrektora Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz dyrektorów szkół biorących udział w festiwalu.

Występujących artystów oceniało jury. W jego skład weszli: Manon Cuppens – lektor języka francuskiego WBI, Renata Nowok -  prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Ziemia Pszczyńska Zespół Regionalny Ćwiklice, Leszek Solarski - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którego specjalnością są partie basowe; uczestnik licznych festiwali i konkursów w Polsce i za granicą; finalista Konkursu Muzyki Słowiańskiej 2008 oraz zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie pieśni współczesnej na konkursie Złote Globy 2015; główny wykonawca wielu przedstawień i oper, między innymi partii w „Weselu Figara”, w „Don Giovannim” oraz w „Makbecie”, Michał Czernek – dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury; wokalista zespołu „Avocado”, który znalazł się w grupie dziewięciu finalistów pierwszej edycji znanego programu „X Factor” telewizji TVN;

W wyniku obrad Jury wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęły uczennica Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie – Magdalena Mynarska i Patrycja                  Sołtys;                                                                  

II miejsce zajęła uczennica Gimnazjum nr 1 w Mysłowicach – Karolina Gabryś;                                                 

III miejsce zajęła uczennica Gimnazjum Publicznego w Kryrach – Agata Dyrda;

 

Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej zorganizowany został w Pszczynie już po raz czwarty. Język francuski na stałe już zagościł w pszczyńskich szkołach, a uczniowie coraz chętniej się go uczą i jak widać posługują się nim zarówno w mowie, jak i śpiewaniu.

Gratulujemy uczniom odwagi, pomysłowości, talentu i życzymy dalszych sukcesów