Coraz częściej do warszawskiego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego przychodzą sygnały o wypadku czy zagrożeniu niebezpieczeństwem bezpośrednio z samochodu. Operator widzi komunikat np. „zderzenie czołowe” który wygenerował jeden z przednich czujników auta. Jest to możliwe, gdyż inteligentne samochody wykonują za nas coraz więcej czynności.

Np. BMW zostało wyposażone w system,  który sprawia, że samochód przestaje być zwykłym środkiem komunikacji, a staje się niemal partnerem kierowcy, a w każdym razie czymś znacznie bardziej zaawansowanym.

Samochody już dawno przestały być tylko środkiem transportu. Wraz z rozwojem komputerów pokładowych  stają się małymi centrami rozrywki podczas jazdy, choć coraz więcej elektroniki w pojazdach prowadzi czasem do zaskakujących skutków. To, jak będzie wyglądała przyszłość systemów wspierających nas za kierownicą widać jednak już teraz za sprawą przygotowanego przez BMW systemowi ConnectedDrive.

Czym jest BMW ConnectedDrive?

To jest technologią, której celem jest zmaksymalizowanie komfortu jazdy. Łączy funkcje centrum rozrywki, nawigacji, a także pomaga w lepszym i sprawniejszym docieraniu do celu.

Concierge

Kiedy jesteśmy w obcym mieście trudno jest zorientować się w tym, gdzie najlepiej się wybrać. Jeżeli szukamy bankomatu, chcemy zjeść coś z ulubionej kuchni czy po prostu obejrzeć dobry film w pobliskim kinie, możemy skorzystać z usługi Concierge. Połączymy się wówczas bezpłatnie z linią pomocy BMW, a konsultant wgra zdalnie do naszego systemu koordynaty pod które powinniśmy się kierować.

Real Time Traffic Information

To klasyczny przykład systemu nawigacyjnego, który jest jednak cały czas aktualizowany. Bazując na danych o bieżącym ruchu drogowym, pracach budowlanych i innych czynnikach utrudniających jazdę, ConnectedDrive wylicza optymalną trasę.

Inteligentne połączenie alarmowe

Kiedy nasz samochód ulegnie wypadkowi, ConnectedDrive automatycznie wysyła wezwanie do centrali BMW. Informuje o dokładnej lokacji, możliwych obrażeniach kierowcy i pasażerów i pojazdu. Wysyła też inne wiadomości, potrzebne do wysłania przez konsultantów właściwej pomocy na miejsce wypadku.

Sterowanie samochodem z poziomu smartfona

Dzięki tej opcji  można zdalnie  włączyć światła czy klakson auta, np. gdy go szukamy na parkingu. Za pomocą aplikacji Remote App można też w dowolnej chwili zamknąć lub otworzyć samochód.

Centrum rozrywki

Z pomocą ConnectedDrive można podczas jazdy umieszczać także posty w mediach społecznościowych i łączyć się z usługami muzycznymi takimi jak Spotify. Dzięki temu w dowolnej chwili możemy odsłuchiwać w samochodzie ulubione utwory.

Inteligentne parkowanie

Dzięki tej technologii można zaparkować auto nawet w najbardziej zatłoczonych miejscach. Kamery z tyłu pojazdu wyświetlają dokładny obraz, a ConnectedDrive informuje nas ile mamy miejsca na manewry.

Inteligentna jazda

Regulowanie prędkości, ostrzeżenia przy zmianie pasa ruchu lub niekontrolowanych zjazdach czy automatyczna jazda w korku - każda z funkcji wymaga od kierowcy minimalnego udziału, a jednocześnie znacznie zwiększa komfort za kierownicą.

Inteligentny widok

Czasem,  nawet mimo skupienia nie jesteśmy w stanie dojrzeć na drodze wszystkich zagrożeń. ConnectedDrive wyświetla w razie potrzeby na ekranie informacje o pojazdach w martwym punkcie albo pokazuje w noktowizji pieszych, którzy znajdują się przed nami, a których nie oświetlił pojazd.

 

Zintegrowana karta SIM

Wbudowana na stałe karta SIM pozwala wykonywać i odbierać połączenia nawet jeśli zapomnimy zabrać telefon. Potrzebujemy jej także do tego, aby w pełni korzystać z innych usług takich jak nawigacja i internet.

Kontroler iDrive Touch

To dzięki niemu wykonujemy większość operacji. Prosty w obsłudze w kilka chwil pozwala dostać się do tej części systemu, której akurat potrzebujemy.

BMW Car Hotspot LTE

Aby korzystać z tej opcji trzeba mieć własną kartę SIM z pakietem internetowym obsługującym LTE. Jeżeli spełniamy ten warunek, możemy sparować smartfona z ConnectedDrive i rozpocząć udostępnianie internetu wszystkim podróżującym w samochodzie.