Zgodnie z unijną dyrektywą, w październiku zostaną ujednolicone etykiety paliwowe na stacjach benzynowych we wszystkich krajach UE. Będą one widoczne na dystrybutorach i pistoletach wlewów paliwa oraz na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach. Wszędzie będą wyglądały identycznie, a będzie je odróżniał tylko rozmiar (na dystrybutorach i pistoletach będą większe).

Wygląd nowych etykiet opracowali członkowie zespołu zadaniowego, działającego w ramach Komitetu Technicznego 441 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego. Nowe oznaczenia będą musiały pojawić się na dystrybutorach paliw oraz na pistoletach.

Na etykietach będą mogły być umieszczane dodatkowe informacje, zgodne z wymogami krajowymi. Celem tej dyrektywy, a więc i ujednolicenia oznaczeń ma być wsparciem dla kierowców jeżdżących po unijnych drogach. W założeniu autorów tej dyrektywy wyeliminują problem tankowania niewłaściwego paliwa.
Stare symbole Pb95, Pb98 i ON zastąpią nowe: dla benzyny - E5, E10 i E85, które zostaną umieszczone w kółku. Wewnątrz znaku będą informacje o zawartości biokomponentów oznaczone „Exx”, gdzie „E” oznacza etanol a „xx”maksymalną ilość etanolu, jaką można stosować w pojeździe. dla oleju napędowego - B7, B10 i XTL umieszczone w kwadracie. „B” będzie oznaczało biodesel, liczba obok litery to maksymalna ilość biodesla dopuszczalna w danym pojeździe. XTL to nierafinowany olej napędowy. Paliwa gazowe będą miały symbole - H2, CNG, LPG i LNG umieszczone w rombie. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny a LPG to gaz płynny.

12 października tymi nowymi etykietami będą znakowane wszystkie nowo wyprodukowane pojazdy i wszystkie dystrybutory na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw na terenie państw UE..


Wymóg etykietowania będzie dotyczył: motocykli, pojazdów trój- i czterokołowych, samochodów osobowych, lekkich samochodów dostawczych, pojazdów ciężarowych, autobusów i autokarów.