- W województwie śląskim mamy wspaniały Szlak Zabytków Techniki. Chcemy jednak tworzyć wokół niego nowe projekty. Nie da się opowiadać naszej historii bez ludzi – magnatów przemysłowych - powiedział Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Niedawno Regionalny Instytut Kultury przeprowadził szczegółowe badania ankietowe wśród zarządców obiektów, które w przeszłości należały do rodów przemysłowych jak m.in. Henckel von Donnersmarck, von Schaffgotsch, Ballestrem, Habsburgowie i Mieroszewscy.

Z nadesłanych 14 odpowiedzi 9 obiektów wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do Szlaku. Z ankiet wynika, że obecnie najlepiej przygotowane do tego są Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

- Jesteśmy zdeterminowani, by rozszerzyć szlak Zabytków Techniki o Szlak Magnatów Przemysłowych. Będzie to rozszerzenie pojęć, wydarzeń i miejsc. To byli wizjonerzy, którzy żyli tutaj i tworzyli nowe rzeczy na skalę światową. Łączy nas przemysłowa historia od Częstochowy do Żywca. Rody budowały nie tylko pałace, lecz także kompleksy urbanistyczne, osiedla patronackie oraz kościoły – tak idee szlaku określił Henryk Mercik.

Prace nad powstaniem nowego szlaku mogą potrwać dwa-trzy lata, tyle, ile zajęło powstanie Szlaku Zabytków Techniki. Wymaga to przygotowania zarówno samych obiektów, jak i infrastruktury dla turystów wokół nich oraz systemu promocji. W pracach nad jego utworzeniem Urząd Marszałkowski chce wykorzystać doświadczenia związane ze Szlakiem Zabytków Techniki.

W przyszłym roku planowana jest produkcja filmów dokumentalnych i edukacyjnych przedstawiających 10 postaci z rodów przemysłowych.