Najnowszym hitem we włoskich pizzeriach jest czarna margherita. Wcale nie przypalona, w smaku wyśmienita, a przy tym bardzo zdrowa.

Zresztą Włosi zajadają się nie tylko czarną margheritą, lecz również innymi odmianami wspaniałego placka pszennego w kolorze przypominającym węgiel. Bo też jednym ze składników owej czarnej pizzy jest węgiel właśnie.

Węgiel drzewny ma ponoć dobroczynne właściwości dla organizmu człowieka. Powoduje, że mniej tyjemy jedząc ukochaną pizzę, a przy tym usuwa toksyny. Jak twierdzą ci, którzy lepiej się od nas znają na czarach-marach zwanych dietetyką, czarna pizza, za sprawą węgla drzewnego, działa na nas zbawiennie. Pochłaniany wraz z pizzą ten jej niezwykły składnik wspomaga proces trawienia i ma działanie oczyszczające organizm ze szkodliwych związków. Obniża poziom cholesterolu i łagodzi wzdęcia, gdy pizza była zbyt… duża.

Prawda to czy nie? Nie wiemy. W każdym razie Włochy na punkcie czarnej pizzy oszalały. Powoli można ją również zamówić poza granicami Italii. Czekamy więc na to, by pojawiła się również u nas. A więc, buon appetito.

Magdalena Wierzbicka